Czy dla prawdziwych kawoszy może być coś przyjemniejszego od ciągłego przebywania w towarzystwie cudownego aromatu czarnego napoju Bogów? Prawdopodobnie nie, dlatego z uwagi na swoje nieszkodliwe uzależnienie bardzo często wybierają dla siebie określoną ścieżkę zawodową. Postanawiają, że po prostu zostaną baristami. A od tej pory dzień w dzień będą mogli napawać swój zmysł węchu ulubionym pobudzającym zapachem świeżo zmielonego ziarna.
Barista – Jak wygląda jego praca?
Kto może zostać baristą?
Niby każdy, ale jednak nie do końca. Bo nie ma odgórnie ustalonych wymogów, jakie wykształcenie powinna mieć osoba zatrudniona na tym stanowisku. Nie musi ona kończyć żadnych studiów wyższych. W Polsce póki co nie ma zresztą takich kierunków, które przygotowywałyby studentów do zawodu baristy. Jak ma więc sobie poradzić osoba, która chciałaby zająć się taką pracą? Powinna przede wszystkim skupić się na ukończeniu podstawowego kursu kierowanego do przyszłych baristów. Oczywiście jest on płatny, ale za szansę na zdobycie przydatnej wiedzy warto na pewno zapłacić. Bo ogólnie rzecz biorąc warto po prostu inwestować we własny rozwój zawodowy. Na takim kursie uczestnicy zapoznają się przede wszystkim z informacjami teoretycznymi, ale też biorą udział w zajęciach praktycznych i pod okiem mistrzów uczą się przyrządzać poszczególne odmiany napojów.
Polski rynek pracy nie jest jednak zbyt przychylnie nastawiony do baristów. Mimo iż znajdują oni dla siebie zatrudnienie w wielu różnych miejscach – min. knajpkach, hotelach, restauracjach, kawiarniach i firmach cateringowych – to jednak ich zarobki nie są zbyt satysfakcjonujące i należy o tym mówić głośno. Początkujący barista może liczyć na pensję rzędu maksymalnie dwóch tysięcy złotych netto, a ten zaawansowany na niewiele wyższą – wynoszącą ok. 2 600 złotych. Zazwyczaj baristą zostaje się więc wyłącznie z pasji.