Filiżanka Smaków

Blog kulinarny i lifestylowy

Dom i ogród

Uprawa warzyw w ogrodzie

Uprawa warzyw w ogrodzie

Smaczne, kolorowe i przede wszystkim zdrowe — warzywa z własnego ogrodu to najlepszy pomysł na hobby. Ich uprawa w zależności od gatunku wymaga różnego nakładu pracy. Niektóre wymagają codziennego podlewania, plewienia i regularnego stosowania nawozów. Inne z kolei wyrosną niemal bez naszej pomocy.

Wolny czas

Uprawa warzyw w ogrodzie może być świetną zabawą dla całej rodziny i pomysłem na wspólne spędzanie wolnego czasu. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Warto wygospodarować odpowiednie miejsce o średnim nasłonecznieniu, aby w przypadku letnich upałów rośliny nie wysychały. Na początek wystarczy kilka metrów kwadratowych. Ziemię należy spulchnić, usunąć pozostałości traw, chwastów i ich korzeni, a także w razie potrzeby zastosować odpowiedni nawóz. Jeżeli ziemia jest lekka, próchnicza i przepuszczalna wystarczą gotowe mieszanki nawozowe dostępne w sklepach ogrodniczych. W przypadku ziemi gliniastej i zbitej, ciężkiej bryle, warto zainwestować w nawóz zawierający dużą ilość cząstek materii organicznej — np. kompost.

Zaplanowanie wysiewu

Kiedy już uporamy się z pracą związaną ze spulchnianiem gleby, czas na zaplanowanie wysiewu. Na opakowaniu zakupionych nasion warzyw znajdują się informacje odnośnie do preferowanych przez rośliny stanowisk. Niektóre z warzyw nie powinny rosnąć blisko siebie, inne z kolei doskonale radzą sobie w towarzystwie wybranych gatunków. Kiedy już etap planowania mamy także za sobą, czas na wysiew. Nasiona należy umieszczać w przygotowanych zagłębieniach w odległości zależnej od wielkości rośliny. W innej odległości posadzimy kapustę, brukselkę czy ogórki, a w zupełnie innej rzodkiewkę czy marchew. Po wysianiu nasion należy zwrócić uwagę, czy nie wyjadają ich ptaki, dla których mogą być one łatwo dostępną przekąską. Uprawa warzyw w ogrodzie wiąże się z koniecznością częstego podlewania. Jeżeli występujące opady deszczu wystarczają, aby gleba była stale wilgotna, podlewanie możemy ograniczyć. Jednak gdy tylko występują upały i susze, podlewanie powinno odbywać się codziennie.

mojogrodniczy.pl

Udostępnij