Tutaj jesteś

Pigwa do herbaty – Jak zrobić idealny napar z owoców pigwy?

2 lutego 2023 Herbata pigwa do herbaty

Miłośnicy herbaty wiedzą, że dodawanie odpowiednich składników pozwala wydobyć wyjątkowe smaki i aromaty z pysznego naparu. Pigwa do herbaty to jedna z tych dodatkowych przypraw, która nadaje herbacie delikatny i rześki smak. W artykule przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów przygotowania herbaty z owoców pigwy. Dowiemy się, jak wybierać najlepsze owoce, jakiego rodzaju herbaty mieszać z pigwą oraz jak prawidłowo dosładzać taki napar. Zapraszamy wszystkich miłośników tego wykwintnego trunku do zapoznania się z naszym artykułem na temat „Pigwa do herbaty – Jak zrobić idealny napar z owoców pigwy?

Pigwa do herbaty – co warto o niej wiedzieć?

Pigwa to składnik idealnie uzupełniający smak herbaty, charakteryzujący się cierpkim, cytrusowym smakiem. Jako składnik herbaty, Pigwa pozostawia na podniebieniu subtelny mus cytrynowy i ponadto wnosi do naparu orzeźwiająca ostrość. Pigwa jest dostępna w postaci suszonych owoców i ma szerokie zastosowanie w przepisach na herbaty, koktajle, sosy i nalewki. Także znany jest z właściwości wspomagających odchudzanie i wspierających proces detoksykacji organizmu. Używając pigwy można także pozbyć się kamieni nerkowych. Pigwa może być również stosowana jako przyprawa i to także wzbogaca smak herbaty. Idealnym naparem z pigwy jest idealna kompozycja jej kwaśności z ziołami i herbatami.

Jak wybrać odpowiednie owoce pigwy?

Wybór idealnych owoców pigwy (używanych do przygotowania herbaty pigwowej) może często być trudny gdyż mają one różne stopnie zawartości cukru, który wpływa na smak naparu. Najlepsze owoce pigwy do herbaty są lekko słodkie, ale i wciąż lekkie, miękkie i jędrne. Jeśli owoce są zbyt twarde, oznacza to, że są niedojrzałe, a jedynie dojrzałe i słodkie owoce będą produkowały najlepszy napar. Schodząc na baczność do rynku, można szybko ocenić jakość owoców pigwy – powinny być gładkie, miękkie i nie mieć brązowych plam na skórce. Kupując świeże owoce pigwy, warto zwrócić uwagę na to, aby były one odporne na uszkodzenia i aby nie są zbyt zielone.

Jak przygotować pigwę do herbaty?

Pigwa do herbaty która smakuje idealnie i ma jasny, złoty odcień to nie lada wyzwanie dla początkujących miłośników herbaty. Aby przygotować pigwę do herbaty potrzebne będą owoce pigwy, świeżo przygotowany napar i przyprawy. Najpierw należy kilka łyżek pigwy umieścić w moździerzu i zmiażdżyć na jednolitą masę. Następnie wyciśnij sok, wytrzymując ok 15 minut. Namoczoną pigwę wylewamy do żaroodpornego pojemnika, dopełniamy ją do 1/3 sokiem i dodajemy przyprawy – można skorzystać z imbiru, hibiskusa, cynamonu lub anyżu. Całość wstawiamy do piekarnika na ok 45-60minut ustawiając temperaturę na ok. 175-200 stopni. Na koniec wyjmujemy pojemnik z pieca i wylewamy owoce pigwy do filiżanki z naparem. Dobrze jest zostawić sobie kilka niezmiażdżonych owoców, które wystarczy wsypać do filiżanki. Pigwa do herbaty gotowa – już tylko trzeba ją zakosztować!

Jakie są zalety picia herbaty z pigwy?

Herbata z pigwy jest bogata w naturalne składniki, w szczególności witaminę C oraz bioflawonoidy. Picie jej jest stymulacją dla naszego organizmu, w szczególności dla układu odpornościowego. Oprócz tego pigwa dostarcza organizmowi potasu oraz kwasów organicznych. Dzięki tym składnikom pomaga w zachowaniu zdrowego serca, reguluje poziom cukru we krwi oraz obniża ciśnienie krwi.

Napar z pigwy słynie również ze swoich właściwości przeciwutleniających. Pomaga poprawić przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn i jest pomocna w usuwaniu monopoli bakteryjnych. Picie herbaty z pigwy wspomaga również układ moczowy i nerki, a także zapobiega próchnicy zębów i chorobom jamy ustnej. Dzięki temu naparowi można również skutecznie zwalczyć wolne rodniki i zapobiegać różnym chorobom.

Jak zachować walory smakowe idealnego naparu z pigwy?

Zachowanie idealnego smaku naparu z pigwy wymaga prawidłowego przyrządzania jej. Pigwa do herbaty jest znakomitym źródłem witamin, jednak może być także bardzo gorzka. Aby przygotować napar z jej owoców, należy zmieniać czas w zależności od rodzaju herbaty. Dla herbat białych i zielonych najlepszy czas parzenia wynosi od 3 do 6 minut, dla czarnej 5-7 minut, a dla herbat liściastych minimum 7 minut. Dodatek kilku szczypt cukru albo odrobina miodu mogą dać przyjemny smak naparowi oraz dodatkowo wspomóc właściwości prozdrowotne pigwy. Dodanie zbyt dużej ilości jest jednak niewskazane, ponieważ może to pozbawić napój jego walorów smakowych.

Filizanka

Redakcja filizankasmakow.pl to grupa pasjonatów kawy, herbaty, kuchni. Znajdziesz tutaj nie tylko ciekawostki na temat tych napojów, ale także masę świetnych przepisów kulinarnych i podpowiedzi, jak idealnie urządzić swoją przestrzeń domową. Dołącz do nas i dowiedz się wszystkiego o gorących napojach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?