Zapobiega wielu chorobom, poprawia wygląd skóry i świetnie smakuje. Olej konopny ma ogromny potencjał zdrowotny i kulinarny. Jak zatem wykorzystać go w kuchni?
Olej konopny należy do najstarszych tłuszczów jadalnych stosowanych przez Europejczyków. Co najmniej od czasów średniowiecza był jednym z kluczowych produktów w kuchni mieszkańców wsi i miast Starego Kontynentu. Wynikało to przede wszystkim z dobrej dostępności konopi oraz jego niezwykłych właściwości, z których intuicyjnie zdawały sobie sprawę już nasze prababki.
XX wiek przyniósł jednak spadek popularności tych roślin, którego dopiero teraz wracają na nasze stoły, do szaf i apteczek. Jednym z najbardziej cenionych produktów konopnych jest olej. Czemu warto włączyć go do swojego menu? Jakie ma właściwości? Do których potraw możecie go dodać? Na te pytania odpowiadamy w nowym wpisie.
Jak wygląda i smakuje olej konopny?
Nierafinowany olej konopny ma łatwo rozpoznawalny wygląd. Jest jasnozielony, wręcz trawiasty i wyróżnia się dużą klarownością. Równie charakterystyczny jest jego smak. Niektórzy wyczuwają w nim przede wszystkim orzechowe nuty (wyczuwalne też np. w oleju lnianym), inni zaś zwracają uwagę na jego „zielone tony”, kojarzące się im z warzywami kapustnymi, takimi jak rukola czy szpinak. Bez względu na to, jakie smaki wy w nim wyczujecie, jedno jest pewne – to jeden z najbardziej oryginalnych olejów.
Olej z konopi – właściwości zdrowotne
W skład oleju konopnego wchodzą następujące związki:
- kwas linolowy (54 proc.);
- kwas alfa-linolenowy (17 proc.);
- kwas oleinowy (13 proc.);
- nasycone kwasy tłuszczowe (10 proc.);
- kwas gammalinolenowy (4 proc.).
Ze zdrowotnego punktu widzenia jedną z najważniejszych cech oleju konopnego są bardzo korzystne proporcje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega-3 i omega-6 występują w nim w stosunku 1:3. Dzięki temu zniwelowane zostają niekorzystne właściwości tych drugich, które w nadmiarze mogą przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych, miażdżycy lub nowotworów. Omega-3 mają zaś działanie przeciwcukrzycowe, regulują pracę układu krwionośnego i dobrze wpływają na wygląd skóry, paznokci i włosów.
Olej konopny jest też bogatym źródłem minerałów i witamin:
- witamina A: działa regenerująco i odżywczo na skórę, poprawia wzrok i stymuluje układ odpornościowy;
- witaminy z grupy B: są jednymi z najważniejszych składników dla działania układu nerwowego;
- witamina E: ma pozytywny wpływ na kondycję układu krwionośnego i zwiększa efektywność kwasów NNKT;
- witamina K: zwalcza chorobotwórcze bakterie i grzyby oraz działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie;
- cynk: działa korzystne na skórę, paznokcie i włosy;
- fosfor i wapń: wzmacniają układ kostnego (w tym zębów). Fosfor ponadto jest ważny dla działania układu nerwowego;
- magnez: redukuje stres i zmęczenie, poprawia zdolności intelektualne i zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów.
Olej konopny w kuchni. Jak go wykorzystać?
Pamiętajcie, że wszystkie wymienione właściwości ma tylko nierafinowany olej z konopi. Jak właściwie każdy nieprzetworzony tłuszcz roślinny, cechuje się niską temperaturę dymienia. Nie może więc być użyty do smażenia lub pieczenia. Doskonale sprawdza się zaś jako dodatek do sałatek, sosów jogurtowych, past kanapkowych czy okrasa. Ze względu na jego przyjemny, ciekawy smak, możecie też po prostu maczać w nim pieczywo – my polecamy przede wszystkim podpłomyki na zakwasie lub chleb razowy. Smacznego!
Artykuł sponsorowany