Tutaj jesteś

Do czego wykorzystywany jest biometr optyczny?

1 listopada 2023 Lifestyle biometr optyczny

Lekarze pracujący na nowoczesnym sprzęcie są w stanie trafnie zdiagnozować większość schorzeń narządu wzroku. Jednym z narzędzi wykorzystywanych przez specjalistów jest biometr optyczny. Dzięki niemu można w łatwy sposób zmierzyć długość osiową i promień krzywizny rogówki oraz wykonać szereg innych badań. Zobacz, dlaczego warto korzystać z biometru.

Czym jest biometr optyczny?

Biometr optyczny to urządzenie, które wspomaga diagnostykę chorób oczu. Nowoczesny sprzęt jest często wykorzystywany w trakcie planowania leczenia zaćmy, a dzięki niemu chirurgia okulistyczna stała się o wiele bardziej skuteczna i bezpieczna. Biometr umożliwia wykonywanie bezdotykowych pomiarów długości osiowej i promienia krzywizny rogówki, co znacznie ułatwia dobór soczewek korekcyjnych. Warto korzystać z tego urządzenia, ponieważ wprowadza ono nową jakość w zakresie badania pacjentów, którzy nie muszą już odczuwać dyskomfortu. Dokonanie pomiaru trwa zaledwie kilka sekund i jest procedurą bezinwazyjną. Nowoczesne biometry nie mylą się w swoich obliczeniach, ponieważ korzystają z zaawansowanych algorytmów.

Zastosowanie biometru optycznego

Biometr jest wykorzystywany do pomiaru rogówki pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą, jednak innowacyjne urządzenie znajduje także szereg innych zastosowań. Ten sprzęt zapewnia wgląd w geometrię gałki ocznej, dlatego pozwala na precyzyjne zmierzenie:

  • szerokości tęczówki oraz źrenicy,

  • grubości soczewki,

  • długości gałki ocznej,

  • komory przedniej,

  • keratometrii.

Okulista wykorzystuje możliwości tego urządzenia, by przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku chorób oczu oraz dysfunkcji widzenia obuocznego. Biometr ułatwia kontrolowanie stanu gałki ocznej u osób z poważną krótkowzrocznością oraz pozwala sprawdzić, jak narząd wzroku rośnie wraz z wiekiem w przypadku małych dzieci. Z tego nowoczesnego sprzętu coraz częściej korzysta chirurgia okulistyczna, która na podstawie otrzymanych obrazów może precyzyjniej planować przeprowadzane zabiegi.

Biometr czy USG oka – co lepsze?

Dlaczego badanie biometrem optycznym powoli wypiera urządzenie USG? Nowoczesna aparatura okulistyczna jest bardziej precyzyjna i mniej uciążliwa dla pacjenta. Pomiary uzyskane przy wykorzystaniu biometru są niezwykle dokładne. Lekarz nie musi podawać znieczulenia osobie badanej, ponieważ cała procedura jest bezkontaktowa i nie powoduje bólu ani uczucia dyskomfortu. W ten sposób można szybko wyznaczyć moc soczewek, które należy wszczepić choremu podczas operacji usuwania zaćmy lub dokonać pomiarów na potrzeby innego leczenia okulistycznego.

Materiał zewnętrzny

Plamy z czekolady - najlepsze sposoby na ich wywabianie

Filizanka

Redakcja filizankasmakow.pl to grupa pasjonatów kawy, herbaty, kuchni. Znajdziesz tutaj nie tylko ciekawostki na temat tych napojów, ale także masę świetnych przepisów kulinarnych i podpowiedzi, jak idealnie urządzić swoją przestrzeń domową. Dołącz do nas i dowiedz się wszystkiego o gorących napojach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Producent worków na śmieci