Lekarze pracujący na nowoczesnym sprzęcie są w stanie trafnie zdiagnozować większość schorzeń narządu wzroku. Jednym z narzędzi wykorzystywanych przez specjalistów jest biometr optyczny. Dzięki niemu można w łatwy sposób zmierzyć długość osiową i promień krzywizny rogówki oraz wykonać szereg innych badań. Zobacz, dlaczego warto korzystać z biometru.
Czym jest biometr optyczny?
Biometr optyczny to urządzenie, które wspomaga diagnostykę chorób oczu. Nowoczesny sprzęt jest często wykorzystywany w trakcie planowania leczenia zaćmy, a dzięki niemu chirurgia okulistyczna stała się o wiele bardziej skuteczna i bezpieczna. Biometr umożliwia wykonywanie bezdotykowych pomiarów długości osiowej i promienia krzywizny rogówki, co znacznie ułatwia dobór soczewek korekcyjnych. Warto korzystać z tego urządzenia, ponieważ wprowadza ono nową jakość w zakresie badania pacjentów, którzy nie muszą już odczuwać dyskomfortu. Dokonanie pomiaru trwa zaledwie kilka sekund i jest procedurą bezinwazyjną. Nowoczesne biometry nie mylą się w swoich obliczeniach, ponieważ korzystają z zaawansowanych algorytmów.
Zastosowanie biometru optycznego
Biometr jest wykorzystywany do pomiaru rogówki pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą, jednak innowacyjne urządzenie znajduje także szereg innych zastosowań. Ten sprzęt zapewnia wgląd w geometrię gałki ocznej, dlatego pozwala na precyzyjne zmierzenie:
-
szerokości tęczówki oraz źrenicy,
-
grubości soczewki,
-
długości gałki ocznej,
-
komory przedniej,
-
keratometrii.
Okulista wykorzystuje możliwości tego urządzenia, by przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku chorób oczu oraz dysfunkcji widzenia obuocznego. Biometr ułatwia kontrolowanie stanu gałki ocznej u osób z poważną krótkowzrocznością oraz pozwala sprawdzić, jak narząd wzroku rośnie wraz z wiekiem w przypadku małych dzieci. Z tego nowoczesnego sprzętu coraz częściej korzysta chirurgia okulistyczna, która na podstawie otrzymanych obrazów może precyzyjniej planować przeprowadzane zabiegi.
Biometr czy USG oka – co lepsze?
Dlaczego badanie biometrem optycznym powoli wypiera urządzenie USG? Nowoczesna aparatura okulistyczna jest bardziej precyzyjna i mniej uciążliwa dla pacjenta. Pomiary uzyskane przy wykorzystaniu biometru są niezwykle dokładne. Lekarz nie musi podawać znieczulenia osobie badanej, ponieważ cała procedura jest bezkontaktowa i nie powoduje bólu ani uczucia dyskomfortu. W ten sposób można szybko wyznaczyć moc soczewek, które należy wszczepić choremu podczas operacji usuwania zaćmy lub dokonać pomiarów na potrzeby innego leczenia okulistycznego.
Materiał zewnętrzny