Większość osób, które na co dzień dużo pracują przy komputerze, przyzna, że dzień bez kawy – przynajmniej jednej – jest niepełny. Dlaczego jednak kawa pita w domu często smakuje inaczej niż ta, spożywana w pracy lub w kawiarni? I wcale nie chodzi tutaj o aspekt psychologiczny i okoliczności towarzyszące tej chwili przyjemności. Przeczytaj, co najbardziej wpływa na smak i aromat kawy.
Skąd bierze się smak kawy?
Niewiele osób wie, że w procesie palenia kawy powstaje ponad 800 związków chemicznych, z których potencjalnie każdy może mieć wpływ na smak naparu. Są to kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy, polifenole, diterpeny i wiele, wiele innych. To, w jaki sposób poszczególne substancje zostaną przeniesione ze zmielonych ziaren do wody, ostatecznie determinuje jej smak i aromat. Okazuje się, że na wiele etapów tego procesu mamy wpływ.
Woda i filtry do kawy
Niebagatelne znaczenie dla smaku kawy ma rodzaj wykorzystanej wody. Klasa jej twardości, a także zawarte w niej związki chemiczne mogą całkowicie zepsuć smak nawet najlepszej kawy. Przyjmuje się, że wysoka zawartość jonów magnezu i niskie stężenie dwuwęglanów sprzyjają „przechodzeniu” aromatu kawy do naparu. Z kolei nadmiar sodu i dwuwęglanów dosyć mocno upośledza i osłabia ten proces. Z pewnością zauważyły to osoby, które do zaparzania kawy używają wody butelkowanej o niewłaściwym profilu chemicznym. Ile więc powinno być minerałów w wodzie, aby kawa smakowała naprawdę dobrze? Organizacje SCAA i SCAE przyjmują, że od 120 do 160 mg/l. Jak więc widać, nie powinna być to woda destylowana. Jak osiągnąć odpowiednią klarowność wody z kranu? Dobrym pomysłem jest stosowanie węglowego filtra do wody, który oczyści ciecz z nadmiaru zbędnych związków, ale pozostawi te dobre, korzystne dla naszego zdrowia.
Jeżeli parzymy ulubiony napój z wykorzystaniem ekspresów przelewowych, powinniśmy zwrócić uwagę również na jakość filtra do kawy. Zwłaszcza filtry wielorazowe z materiału lub metalu niskiej jakości potrafią zmieniać smak napoju. Dodatkowo może pojawić się problem niewystarczająco dokładnego ich wyczyszczenia. Najlepiej jest więc używać jednorazowych filtrów papierowych takich, jak https://filtrosfera.pl/akcesoria-ekspres-przelewowy/filtr-papierowy-do-ekspresu, które po wykorzystaniu po prostu wyrzucamy. To ekologiczne, proste i praktyczne rozwiązanie.
Stopień grubości ziaren a czas parzenia
Stopień zmielenia kawy w sposób bezpośredni przekłada się na aromat naparu. Im ziarna są drobniejsze, tym większa jest ich powierzchnia styku z gorącą wodą, a co za tym idzie, szybciej zachodzi ekstrakcja związków chemicznych do naparu, a my musimy krócej czekać na gotowy napój. Proces działa także w drugą stronę, ponieważ kawa grubo mielona potrzebuje znacznie więcej czasu, aby przepuścić esencję do płynu.
Czas parzenia, a także temperatura wpływają na gęstość, stopień goryczy i moc naparu. Na przykład kawa turecka jest przygotowywana według tradycyjnej, czasochłonnej receptury, podczas gdy większość kaw z supermarketu można po prostu zalać gorącą wodą (zaleca się, aby nie był to wrzątek). Znalezienie optymalnej relacji czasu i temperatury parzenia do stopnia zmielenia jest wypadkową naszych preferencji oraz prób i błędów, ale jedno jest pewne: źle dobrane parametry sprawią, że kawa nie będzie smakowała dobrze.
Ekspres do kawy
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że kawa przygotowywana w ekspresie będzie miała inny (najczęściej lepszy) smak niż mielone ziarna zalane wrzątkiem, nie mówiąc nawet o kawie rozpuszczalnej. Nowsze ekspresy przypominają urządzenia multimedialne, które łącząc się z aplikacją w telefonie, pobierają informacje na temat ulubionych konfiguracji napojów. Urządzenia z wyższej półki automatycznie wyliczają najlepsze proporcje wody oraz mleka do kawy, uwzględniając nasze preferencje i wprowadzone ustawienia. Dodatkowo wiele ekspresów jest wyposażonych w pojemnik, z którego dysza spieniająca mleko pobiera płyn i wtryskuje go do naparu w postaci gotowej esencji.
Musimy jednak pamiętać, aby regularnie odkamieniać pojemnik na wodę i czyścić poszczególne elementy ekspresu, zwłaszcza pojemnik na mleko. W przeciwnym razie cząsteczki starej, nieświeżej zawartości dostaną się do przygotowywanego naparu i zepsują jego smak.
Nieco prostszym i tańszym rozwiązaniem jest kawiarka, która stanowi dobre rozwiązanie dla singla. Niestety w tym przypadku o wszystkie modyfikacje napoju musimy zadbać sami, a do podgrzania mleka i stworzenia kremowej pianki należy użyć osobnego spieniacza.
Każdy smakosz kawy wie, że dobrze przygotowany napar może odmienić dzień na lepsze. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli cieszyć się aromatycznym, smacznym napojem. Jeżeli szukasz profesjonalnych filtrów wody do użytku domowego oraz wysokiej klasy małego AGD i akcesoriów do niego, zajrzyj na Filtrosfera.pl i ciesz się jakością.