Filiżanka Smaków

Blog kulinarny i lifestylowy

Kawa

Czy kawa jest zdrowa?

Czy kawa jest zdrowa?

Mity na temat kawy rozpowszechniły się ją na dobre. Niektórzy tak bardzo w nie wierzą, że właśnie z obawy o swoje zdrowie postanawiają zrezygnować ze spożywania czarnego bądź zabielanego wywaru, mimo iż bardzo im on smakuje. Kawę obwinia się za doprowadzanie do chorób serca. Krytykuje się ją za podnoszenie ciśnienia, wywoływanie uczucia napięcia i wrzody żołądka. Do niedawna stawiano ją niemalże na równi z narkotykami i alkoholem, gdyż według różnych badań ma ona silne działanie uzależniające. Nauka odkryła jednak, że większość tych teorii to zwykłe bzdury. Bo kawa jest zdrowa. Dziś nikt nie powinien uważać inaczej.

Czy kawa jest zdrowa? Prawdy i mity

Czy kawa jest zdrowa? Prawdy i mityPierwszy mit, który narodził się wokół kawy, mówi o tym, że działa ona odwadniająco na organizm. Częściowo jest to prawda, ale jednak nie do końca. Bo kawa może odwadniać, ponieważ wykazuje się działaniem moczopędnym, jednakże jest ono na tyle delikatne, że przy wypijaniu nawet do czterech filiżanek dziennie niemalże nie da się go odczuć. Dawniej twierdzono również, że kawy nie można traktować jak napój, ale badania pokazały, że jest ona w stanie nawadniać organizm tak samo dobrze, jak zwykła woda czy napoje. O ile oczywiście nie przekracza się zalecanych dawek dziennych. Kawa w przypadku sportowców może mieć też zbawienny wpływ na ich wydolność. Wypita na krótką chwilę przed wysiłkiem fizycznym podwyższa możliwości organizmu, zwiększa pojemność płuc i po prostu dodaje siły. Nie są to teorie wyssane z palca. Wielokrotnie potwierdzono tę tezę badaniami naukowymi.

Kawa a choroby krążenia

Kawy dość często obawiają się również osoby mające wysokie ciśnienie. Wmówiono im, że jeżeli będą ją spożywać i to nawet w niewielkich dawkach, zwiększą swoje ryzyko nabawienia się zawału. A czy taka kawa rzeczywiście może do niego doprowadzić? Otóż nie! Mimo iż nawet świat medyczny uważał tak jeszcze kilkanaście lat temu, w 2009 roku przeprowadzono bardzo dokładne badania, które na dobre obaliły tę błędną teorię. Kawa nie może być też przyczyną chorób wieńcowych. Co prawda w przypadku bardzo mocnych naparów nieraz dochodzi do podwyższenia się ciśnienia. Jednakże efekt ten obserwuje się wyłącznie u osób, które już na nie chorują. Picie kawy nie jest więc groźne dla serca. Nie sprawi, że nagle kawosz stanie się bardziej podatny na choroby tego narządu. A co ciekawe, pewne badania wykazały nawet, że wśród kobiet regularnie pijących kawę występuje mniejszy odsetek chorych na serce. Można więc śmiało powiedzieć, że ten czarny napar jest po prostu zdrowy. Każdy może go pić ze spokojnym sumieniem.

Oczywiście to, że kawa nie szkodzi, nie jest oznacza wcale, że jest ona dobra dla zdrowia, ale jednak można by było przytoczyć tutaj wiele argumentów, które potwierdziłyby jej pozytywny wpływ na organizm. Kawosze zwykle są zdrowsi od innych. Chętniej też uprawiają różne dyscypliny sportowe, ponieważ regularnie przyjmowane dawki kofeiny zwiększają poziom energii i wręcz zachęcają do wysiłku. A jak wiadomo – sport to zdrowie. Warto zatem pić kawę chociażby po to, by móc go systematycznie uprawiać.

Udostępnij