Tutaj jesteś

Czym jest i dlaczego warto pić herbatę Rooibos?

31 marca 2020 Herbata

Wśród miłośników herbat rooibos cieszy się niemałym poważaniem. Wywar z tej pochodzącej z Afryki rośliny zaskakuje swoim niepowtarzalnym smakiem, a także wpływem na nasze zdrowie. Nie jest to jednak napar powszechnie znany i pity w naszym regionie. A zdecydowanie powinien.

Co to jest rooibos?


Rooibos to tak naprawdę nic innego jak „czerwonokrzew” w języku afrikaans. Określenie to natomiast przypisana jest krzewowi, który formalnie nosi nazwę „aspalat prosty”. Czerwonokrzew w stanie dzikim występuje jedynie na południu Afryki. Jego liście od dawna wykorzystuje się do przyrządzania aromatycznego naparu. Z tego też względu często napój z rooibos nazywa się czerwoną herbatą. Jest to jednak błąd, ponieważ krzew ten nie ma nic wspólnego z krzewem herbacianym.


Jaki smak ma czerwona herbata?


Ten wyjątkowy napój różni się znacznie smakiem od tradycyjnych, znanych nam herbat. Dzięki temu, że z faktycznym wywarem herbacianym ma niewiele wspólnego, jego smak może wielu ludzi wyjątkowo zaskoczyć. Charakteryzuje się on intrygującym, miodowym aromatem. Jego brak powiązań z herbatą zapewnia natomiast łagodność i brak wyczuwalnej goryczy – nawet przy długim parzeniu. Napar z czerwonokrzewu nie zawiera także kofeiny, dzięki czemu jest świetną alternatywą dla dzieci, osób z chorym sercem i idealnie sprawdzi się jako wieczorny napój.
Jednak rooibos ma także spory wpływ na nasze zdrowie – i to zdecydowanie pozytywny.


Dlaczego warto pić napar z czerwonokrzewu?


Oprócz wyjątkowego miodowego smaku pozbawionego goryczy, rooibos zaoferować nam może zdrowe działanie. 
Czerwona herbata jest w krajach południowej Afryki naturalnym lekarstwem na kolkę dziecięcą. Grupa naukowców z Kanady, Pakistanu i Niemiec w 2006 roku odkryła, że naturalne barwniki znajdujące się w liściach ostrokrzewu mogą łagodzić problemy układu pokarmowego i pomagać przy bólu żołądka czy rozstroju jelit.


Oprócz tego w składzie rooibos znajdziemy różne polifenole, w tym takie będące silnymi przeciwutleniaczami. Wspomagają nasz organizm neutralizując wiele wolnych rodników tym samym zmniejszając ryzyko zachorowania na raka jelita, piersi oraz trzustki. 


Picie naparu z liści czerwonokrzewu zaleca się także osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Regularne i częste spożywanie czerwonej herbaty przyczynia się do obniżenia tego ciśnienia, a także wykazuje pozytywny wpływ na układ krążenia i najprawdopodobniej zmniejsza ryzyko zawału.


Jak się okazuje, rooibos jest jedną z najlepszych herbat, jednocześnie herbatą nie będąc. Wyjątkowy aromat pozbawiony goryczki, brak kofeiny, czy nawet pozytywny wpływ na układ krążenia i trawienny mówią jasno, że warto zaopatrzyć się w liście czerwonokrzewu i regularnie spożywać sporządzany z nich napar.

Jak zrobić makowiec na kruchym cieście: przepis krok po kroku

Filizanka

Redakcja filizankasmakow.pl to grupa pasjonatów kawy, herbaty, kuchni. Znajdziesz tutaj nie tylko ciekawostki na temat tych napojów, ale także masę świetnych przepisów kulinarnych i podpowiedzi, jak idealnie urządzić swoją przestrzeń domową. Dołącz do nas i dowiedz się wszystkiego o gorących napojach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

herbata rozgrzewająca