Tutaj jesteś

Czym ochronić psa od kleszczy?

10 lutego 2023 Dom i ogród Czym ochronić psa od kleszczy


Obecnie na rynku możemy znaleźć niejeden preparat na kleszcze dla psa. Tylko pojawia się pytanie, które z oferowanych rozwiązań jest zarówno bezpieczne, jak i skuteczne, dzięki czemu unikniemy w przypadku naszego pupila groźnych dla jego zdrowia i życia sytuacji. W końcu należy pamiętać, że kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób takich jak np. borelioza, czy babeszjoza.

Kiedy kleszcze stają się aktywne i w jakich miejscach może je pies złapać?

Wraz z nadejściem wiosny zaczynają pojawiać się kleszcze, których główna aktywność przypada na okres od końca marca do końca października. Jednak szczególną ostrożność należy zachować w miesiącach od maja do czerwca, kiedy to wspomniane pasożyty mają swój szczyt aktywności, przez co powinniśmy zarówno w swoim przypadku, jak i naszych psów zachować szczególną ostrożność w podczas spacerów. Przede wszystkim kleszcze atakują nas w takich miejscach jak:

  • lasy,
  • parki,
  • łąki,
  • ogrody działkowe,
  • oraz miejsca, w których występuje wysoka trawa, gęsto porośnięte krzewy, zarośla i paprocie.

Metody odstraszające kleszcze

Bardzo często wielu właścicieli czworonogów w okresie zwiększonej aktywności kleszczy, czyli pasożytów, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych, staje przed dylematem, jaki preparat na kleszcze dla psa okaże się najlepszym, tj. pozwoli zapewnić skuteczną ochronę pupilowi. Niekiedy w obawie przed wyborem środka odstraszającego kleszcze, niektóre osoby decydują się na naturalną ochronę w postaci m.in. różnego rodzaju olejków eterycznych, co stanowi mało skuteczną metodę. Chcą w nieco bardziej skuteczny sposób zadbać o zdrowie i życie swojego psa, warto, jest rozważyć niżej wymienione środki ostrożności:

  • krople — aplikację tego typu środków w zależności od rodzaju, należy powtarzać średnio co miesiąc,
  • specjalne obroże — niektóre z produktów zapewniają ochronę przeciw kleszczom nawet przez okres około 8 miesięcy,
  • tabletki — zazwyczaj są podawane dwa razy w określonym przez producenta odstępie i działają przez cały rok,
  • spray — w przypadku tego typu preparatów należy pamiętać, że używa się ich częściej niż co miesiąc.

Każda z wyżej wymienionych metod jest inna, dlatego też powinniśmy zapytać/skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu wybrania najlepszej metody dla naszego pupila.

Mimo stosowania przytoczonych środków ostrożności powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu czworonoga, tj. czy na jego skórze po spacerze nie ma kleszczy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie miejsca jak: głowa, szyja, łapy, uszy i przestrzenie między palcami łap.

Filizanka

Redakcja filizankasmakow.pl to grupa pasjonatów kawy, herbaty, kuchni. Znajdziesz tutaj nie tylko ciekawostki na temat tych napojów, ale także masę świetnych przepisów kulinarnych i podpowiedzi, jak idealnie urządzić swoją przestrzeń domową. Dołącz do nas i dowiedz się wszystkiego o gorących napojach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?