Zwykła herbata potrafi przemienić się w zupełnie inny napój, gdy tylko doda się do niej pewne specjalne uzupełniacze. Nie trzeba wcale pić jej bezpośrednio po zaparzeniu. Niezależnie od tego, czy zostanie przygotowana z najlepszych jakościowo liści czy nieco gorszej gatunkowo herbatki ekspresowej w torebce, za każdym razem jej smak nabierze innego charakteru. Bo moc kryje się właśnie w dodatkach. Podobnie jak przyprawy nadają smaku potrawom, tak samo pewne substancje mogą zmienić walory zwykłej herbatki.
Dodatki do herbat
Oczywiście ulubionym herbacianym dodatkiem wszystkich Polaków jest po prostu cukier. Zwykła, najzwyklejsza sacharoza. Niby taka prosta, a jednak diametralnie zmienia smak napoju. Nadaje mu niesamowitej słodkości, której poziom można samodzielnie kontrolować, dodając mniejszą lub większą ilość łyżeczek cukru. Przeważnie w domach wykorzystuje się ten biały. Jednak warto tutaj wziąć przykład z najlepszych kawiarni i zastąpić go cukrem brązowym. Ma on nieco inny aromat i znacznie lepiej komponuje się z listkami czarnej herbaty. A jeśli ktoś dba o linię i stara się unikać słodzonych napoi, zawsze może skorzystać z substancji niezawierających żadnych kalorii. Co prawda słodziki występujące w formie proszków i tabletek często bywają krytykowane, a niektórzy uważają nawet, że mogą powodować raka, jednak nie ma jasnych dowodów na to, by rzeczywiście wykazywały się one działaniem nowotworowym. Dobrym pomysłem będzie również przerzucenie się na miód – najlepiej ten kupowany prosto od pszczelarza, który zachowa największą ilość substancji odżywczych.
Sok jako dodatek do herbaty
Słodzona herbata nie jest jednak niczym wykwintnym, bo przecież wszyscy piją ją od czasu do czasu – niekoniecznie w kawiarniach, ale w swoich własnych domach lub u znajomych. Równie popularne jest dodawanie do naparów soku wyciśniętego z cytryny, który jednak można zastąpić syropem z… pigwy. Ma on zupełnie inny smak, choć jest równie kwaskowaty, ale nieco słodszy. Zawiera korzystne dla zdrowia substancje, ponieważ wykazuje się nawet wyższą zawartością witaminy C od cytryny. Więc pijąc go regularnie, można poprawić swoją odporność i uzupełnić niedobory mikro i makroelementów. Sok z pigwy jest też drogocennym źródłem substancji mineralnych. Zaleca się go pić w czasie choroby, gdyż pozwala szybciej uporać się z przeziębieniem i grypą. Z racji swojego specyficznego smaku uzupełniona nim herbata nie każdemu będzie smakować. Trzeba po prostu na sobie ją sprawdzić i w razie czego powrócić do standardowej cytryny.
A jeśli ktoś nie ma ochoty na samodzielne bawienie się w komponowanie różnorodnych napojów i wolałby skorzystać z pewnych „gotowców”, zawsze może sięgnąć po specjalne mieszanki przypraw. Co prawda w stacjonarnych sieciowych marketach dużo więcej jest tych nadających się do dosładzania kawy, ale przecież nikt nie powiedział, że nie można nimi posypać herbacianego naparu. Taką mieszankę każdy przygotuje też własnoręcznie. Domowy proszek można wykonać np. z suszonej mięty, cynamonu i brązowego cukru.