Tutaj jesteś

Farbowanie jajek kurkumą

1 marca 2019 Dieta Farbowanie jajek kurkumą

Najwyższa pora rozpocząć przygotowania do Wielkanocy! Zanim człowiek zdąży się obejrzeć, już będzie siedzieć przy świątecznym stole z rodziną i najbliższymi. Dlatego jest to ostatni dzwonek na to, by przygotować się do tych wyjątkowych okazji. Wielkanoc każdy kojarzy z czymś innym. Niektórzy ze święceniem pokarmów, inni z czekoladowymi barankami, a jeszcze kolejni wyłącznie z możliwością spotkania się w rodzinnym gronie. Każdy jednak wie, że na suto zastawionym stole po prostu nie może zabraknąć kolorowych pisanek. Dzieci uwielbiają je tworzyć! Wspólnie z rodzicami potrafią poświęcić cały dzień na wykrawanie fantazyjnych wzorów w wydmuszkach, które jednak wcześniej warto by było jakoś pofarbować. Niby sztuczne barwniki świetnie poradziłyby sobie z tym zadaniem, ale zamiast lecieć do sklepu i niepotrzebnie wydawać na nie pieniądze, lepiej poszukać naturalnych substancji barwiących… w kuchni! Bo niemalże w każdy domu znajdzie się przynajmniej jedno opakowanie kurkumy. A jest to przyprawa idealnie nadająca się do barwienia jajek. Rezultat zaskoczy pozytywnie każdego!

Kurkuma

Każdy, kto miał okazję korzystać z kurkumy w swojej kuchni, powinien sam się domyślić, że może być ona doskonałą naturalną substancją barwiącą. Niejeden zafarbował sobie nią bowiem skórę dłoni. Ma ona tak silny i intensywny kolor, że błyskawicznie przekazuje innym rzeczom. Z tego właśnie powodu często dodaje się ją chociażby do ryżu i to nie dlatego, aby miał on lepszy smak. Ale by zyskał apetyczny żółciutki kolor. A skoro kurkuma tak świetnie radzi sobie nawet z barwieniem skóry, jajka nie stanowią dla niej żadnego problemu. Zabarwi je na stałe i zrobi to bardzo równomiernie. Aby zatem wykorzystać ją do koloryzacji pisanek, należy przede wszystkim przygotować sobie przynajmniej jedną większą saszetkę z kurkumą. Im więcej jajek chce się zabarwić – tym większa ilość przyprawy będzie potrzebna. W razie czego zawsze można udać się po nią do sklepu. Kurkuma stała się w Polsce na tyle powszechna, że niemalże wszędzie da się ją kupić.

Farbowanie jajek kurkumą

Farbowanie jajek kurkumąSposób użycia jest natomiast banalnie prosty, wręcz intuicyjny. Aby wykorzystać kurkumę do barwienia jajek, należy przygotować z niej wywar. Większy garnek trzeba wypełnić zimną wodą, następnie wrzucić do niej ok. pięć pełnych łyżek kurkumy. Dodać jeszcze szczyptę soli i małą łyżeczkę najzwyklejszego octu. Po połączeniu ze sobą wszystkich substancji do wywaru można włożyć jajka, a następnie ustawić naczynie na gazie i gotować wodę na małym ogniu. Czas gotowania powinien wynosić od 10 do 15 minut. Po upływie kwadransa garnek należy zdjąć z gazu i poczekać, aż całość wystygnie. Gdy wywar i znajdujące się w nim jajka będą już zimne, wystarczy albo pozostawić je w takim stanie. Albo przejść do jeszcze ciekawszego etapu pracy, czyli skrobania – wycinania wzorów w pisankach. O ile większość osób dorosłych uzna to za marnotrawstwo czasu, tak maluchy na pewno chętnie zajmą się takim zadaniem. Zwłaszcza jeśli otrzymają od swoich rodziców nie tylko nożyki, ale też kolorowe pisaki, którymi będą mogły pomalować powierzchnię jajek.

Filizanka

Redakcja filizankasmakow.pl to grupa pasjonatów kawy, herbaty, kuchni. Znajdziesz tutaj nie tylko ciekawostki na temat tych napojów, ale także masę świetnych przepisów kulinarnych i podpowiedzi, jak idealnie urządzić swoją przestrzeń domową. Dołącz do nas i dowiedz się wszystkiego o gorących napojach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

lody