Filiżanka Smaków

Blog kulinarny i lifestylowy

Herbata

Yerba Mate – herbata o wielu właściwościach

Yerba Mate – herbata o wielu właściwościach

Jeden z największych konkurentów czarnej herbaty i kawy. Popularna zwłaszcza ze względu na walory pobudzające i lecznicze, mowa oczywiście o yerba mate. Herbata, która zyskuje coraz większe grono fanów i stanowi zdrowy zamiennik dla kawoszy. Posiada również liczne właściwości lecznicze, a jej regularne picie w odpowiednich ilościach może być remedium na wiele dolegliwości.

Czym jest yerba mate – herbata, która detronizuje kawę?

Wiele osób, zanim zacznie swoją przygodę z yerbą zastanawia się, czym ona właściwie jest? Na rynku bowiem jest dostępnych wiele wariantów i smaków, które oferują różnorakie działanie. Mówiąc jednak ogólnie, jest to ziołowy napar z Ostrokrzewu Paragwajskiego. Paragwaj jest ojczyzną yerba mate. Herbata ma dość gorzki posmak i pije się ją w specjalnym naczyniu materro poprzez rurkę z sitkiem zwaną bombillą. Dawniej naczynie to było ze świętego drzewa, a bombilla z rogu bawoła, obecnie najczęściej spotkamy się z ceramicznym materro i metalową bombillą.

Właściwości picia yerba mate i korzyści z tego płynące

Głównym i najbardziej cenioną właściwością, którą posiada yerba mate to oczywiście pobudzenie i rozbudzenie umysłu. Regularne picie sprawia, że jesteśmy mniej zmęczeni, łatwiej nam się skupić. Jednocześnie badania nad niezwykłym naparem udowodniły, że wspomaga zwalczanie depresji, obniża poziom złego cholesterolu, a także stanowi cenną pomoc przy leczeniu artretyzmu. W przeciwieństwie do kawy yerba mate herbata nie wypłukuje magnezu z organizmu, a także nie ma właściwości szkodliwych w długotrwałym spożywaniu. Nie oznacza to jednak, że yerby nie można przedawkować. Zbyt duża ilość spożywanego naparu będzie skutkować rozdrażnieniem, nadpobudliwością i problemami ze snem.

Korzyści jednak płynących z picia yerby mate jest znacznie więcej niż negatywów. Rozważne picie sprawi, że znacząco polepszy się nasze samopoczucie. Działa dłużej i delikatniej niż kawa, a także może być spożywana zarówno na ciepło, jak i na zimno. Pozytywnie wpływa również na układ krążenia. Yerba mate herbata jest idealnym balansem pomiędzy zwykłą kawą, która pobudza zbyt słabo, a mocnym espresso, które zbyt nakręca organizm, co w perspektywie czasu może być niebezpieczne. Tym samym pijąc yerbę mamy moc na cały dzień.

Jak wybrać dobrą yerba mate?

W internecie czy coffee shopach jest wiele odmian tego niezwykłego napoju. Jak rozpoznać ten właściwy? Przede wszystkim warto kupować od producentów specjalizujących się w suszach tego typu. Yerba Mate herbata może być zwykła, aromatyzowana lub z dodatkiem guarany. Z pewnością trochę czasu zajmie, zanim znajdziesz idealny smak, warto jednak szukać, bo korzyści płynących z picia ziołowego naparu jest wiele.

Udostępnij