Filiżanka Smaków

Blog kulinarny i lifestylowy

Kuchnia i przepisy

Dekorowanie pierniczków na święta – te ozdoby musisz mieć!

Dekorowanie pierniczków na święta – te ozdoby musisz mieć!

Pierniki świąteczne to przysmak, bez którego trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie! Pachną wanilią i cynamonem, doskonale pasują do gorącej herbaty z imbirem i… cieszą oko pięknymi dekoracjami. Warto wiedzieć, jakie produkty ułatwią nam zdobienie pierników na święta. Jak ozdobić pierniki? Przeczytaj nasz artykuł!

W artykule przeczytasz:

  • Jak w dekorowaniu pierniczków świątecznych pomogą barwniki spożywcze?
  • Jak wygodnie udekorować pierniki pisakami spożywczymi?
  • Jak ozdobić pierniki przy użyciu dekoracji z masy cukrowej?

Dekorowanie pierniczków barwnikami spożywczymi

Barwniki spożywcze znaleźć można właściwie w każdym rodzaju żywności: w słodyczach, napojach, jogurtach, galaretkach, lizakach, a nawet sosach. Są to różnego rodzaju substancje – naturalne lub syntetyczne – dzięki którym produkt uzyskuje pożądaną barwę. Do barwników naturalnych zalicza się np. sok z buraków (barwi żywność na czerwono) lub suszone jagody (nadają fioletowy kolor), a do barwników syntetycznych – m.in. błękit brylantowy, żółtą tartrazynę i czerwień allura.

W warunkach domowych barwników spożywczych używamy zazwyczaj do pieczenia tortów, ciast i ciasteczek, a przede wszystkim – do ich ozdabiania. Najbardziej popularne są te w postaci proszku lub w żelu. Już niewielka ilość barwnika dodana do kremu albo lukru nadaje masie piękny, intensywny kolor. Oczywiście można je wykorzystać również do dekorowania pierniczków bożonarodzeniowych. Do wykonanego tradycyjnym sposobem lukru należy dodać nieco barwnika, wymieszać i… doskonale się bawić, wymyślając coraz to nowe wzory!

ozdabianie piernikow

Zdobienie pierników pisakami spożywczymi

Pierniczki świąteczne można udekorować również przy użyciu specjalnych pisaków spożywczych. Na pierwszy rzut oka przypominają one tradycyjne pisaki plastyczne, tyle że w środku wypełnione są specjalną masą cukrową lub lukrem – już wymieszanymi z odpowiednim barwnikiem spożywczym. Cieniutka końcówka takiego pisaka sprawia, że jest bardzo wygodny w użyciu.

Należy przy tym pamiętać, że pisaki spożywcze przed użyciem wymagają zazwyczaj kilkuminutowej kąpieli w ciepłej wodzie. Pod wpływem wysokiej temperatury zawarta w nich masa staje się bardziej płynna i można nią bez problemu pokrywać powierzchnię pierniczków, tworząc precyzyjne, wymyślne wzory.

jak ozdobić pierniki

Jak ozdobić pierniki dekoracjami z masy cukrowej?

Kolejna propozycja dotycząca zdobienia pierników na Boże Narodzenie to użycie drobnych dekoracji wykonanych z masy cukrowej. Oczywiście można je zrobić samodzielnie! Do przygotowanej wcześniej masy cukrowej (robi się ją z cukru pudru, żelatyny i odrobiny wody) wystarczy dodać wybrany barwnik spożywczy, całość zagnieść – i gotowe! Z kolorowej masy cukrowej da się lepić drobne kwiatki, serduszka, niewielkie kuleczki czy postacie, które później wystarczy przy pomocy odrobiny lukru przykleić do ciastka.

Pierniczki świąteczne można oczywiście udekorować także gotowymi ozdobami z masy cukrowej – da się je bez problemu kupić w wielu sklepach cukierniczych, stacjonarnie lub przez Internet. Szeroki wybór barwników i innych akcesoriów do zdobienia pierników znaleźć można tutaj. Będzie to wspaniała zabawa dla całej rodziny!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.